Розробки уроків

7 клас
Історія України
Тема: Роздробленість Київської Русі
Мета: охарактеризувати особливості політичного і соціально-економічного життя князівств часів роздробленості, найзначніших князів, пам’ятки культури цього періоду; познайомитись з походом князя Ігоря Святославовича на основі тексту «Слова о полку Ігоревім»; розвивати вміння визначати причини політичної роздробленості, характеризувати розвиток удільних князівств, пояснювати історичні терміни, працювати з історичною картою, навички роботи в групах і самостійного дослідження.
Терміни: роздробленість, Олеговичі, «Слово о полку Ігоревім».
Обладнання: підручник, атлас, текст «Слово о полку Ігоревім».
Тип уроку: засвоєння знань
Форма проведення: урок-дослідження.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
«Швидке полювання»
Клас ділимо на 4 групи кожна з яких обирає з запропонованого переліку (додаток):
1.       Внутрішню політику Володимира Мономаха
2.      Зовнішню політику Володимира Мономаха
3.      Основні заходи часів правління Мстислава Володимировича
4.      Удільні князівства, що з’явились внаслідок розпаду Київської Русі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.    Розвиток удільних князівств сер. ХІІ- 1 пол. ХІІІ ст.:
а) Київське князівство;
б) Переяславське князівство;
в) Чернігово-Сіверське князівство.
2.    «Слово о полку Ігоревім»
1. Робота в групах:
Охарактеризувати розвиток удільних князівств за планом (використовуючи карту атласу й текст підручника §12):
1) розташування (територія);
2) природні багатства;
3) найбільші міста, столиця;
4) князівська влада.
Виступи груп.


 2. «Слово о полку Ігоревім» - літературна пам’ятка й історичне джерело ХІІ ст.. це розповідь про невдалий похід князя Ігоря Святославовича на половців 1185 р.
Опрацювати текст «Слова о полку Ігоревім» та визначити головну думку твору.
Автор причину поразки вбачає в нескінченних князівських усобицях. Тому закликає князів об’єднатись для боротьби з кочовиками.
IV. Підведення підсумків
Евристична бесіда:
-         Про що ми дізнались на сьогоднішньому уроці?
-         На які князівства розпалась Київська Русь?
-         Які князівства були найбільшими?
-         Який літературний твір є цінним історичним джерелом цього періоду?
ХІІ-ХІІІ ст. Київська Русь остаточно розпадається на удільні князівства. Найбільшими з них були: Київське, Переяславське, Чернігово-Сіверське. «Слово о полку Ігоревім» важливе джерело української історії ХІІ ст.
V. Д/з
o    Опрац. § 12,

o    завд.6,9 с.127
Додаток .
Згуртування сил для боротьби з кочовиками
Скликав з’їзди, де князі складали присягу
Відновив єдиновладну монархію
Об’єднав ¾ Київської держави
Посилений економічний розвиток
Доповнення права – «Устав»
Утруднив перетворення вільних людей на рабів
 Обмежив права бояр, відсотки за борги
Зменшив податки і повинності, обмежив рабську працю, пільги купцям
Здійснив 5 великих переможних походів на половців
 Союзницькі стосунки з Візантією, Скандинавією, Західною Європою
Зміцнення авторитету Русі на міжнародній арені
Згуртування сил для боротьби з кочовиками
Роки правління 1125-1132
Роки правління 1113-1125
Піклувався про єдність держави
Боровся з князівськими чварами
Виступав суддею у суперечках удільних князів
Успішні походи на половців, ятвигів, чудь
Дбав про розвиток економіки – ремесла, торгівлі
Добрі стосунки з Візантією і іншими країнами
Перетворив Київську державу на централізовану монархію
Припинення усобиць
Розділив землі на князівства 
7 клас
Історія України
Тема: Узагальнення з теми
«Київська Русь у 2 пол. ХІ - 1 пол. ХІІІ ст.»
Мета: узагальнити знання, вміння і навички учнів з теми, визначити основні закономірності і особливості розвитку Київської Русі у 2 пол. ХІ - 1 пол. ХІІІ ст.,  причини і наслідки її розпаду; розвивати вміння аналізувати історичні факти і події, узагальнювати фактичний матеріал, робити висновки, висловлювати власну думку; закріпити навички роботи з картою, понятійним апаратом, хронологічні знання; формувати вміння працювати колективно; розвивати інтерес до історії України.
Обладнання: карта «Київська Русь періоду роздробленості», картки з завданнями
Тип уроку: урок – узагальнення
Форма проведення: урок-гра
Хід уроку

І. Організаційний момент.
ІІ. Узагальнення знань, вмінь і навичок.
Дидактична гра «Давньоруські стежки»
    Підготовка до гри
    Клас ділимо на 3 команди, учні заздалегідь повторюють матеріал теми «Київська Русь у 2 пол. ХІ - 1 пол. ХІІІ ст.»
Проведення гри
І тур «Знавці дат»
Кластер.
З’єднайте події і дати в логічні пари.
1. Любецький з’їзд князів                                                                  1187 р.
2. Початок правління Володимира Мономаха                                1113 р.
3. Смерть Володимира Мономаха                                                     1132 р.
4. Початок роздробленості                                                                 1097 р.
(смерть Мстислава Володимировича)
5. Похід Ігоря Святославовича проти половців                              1125 р.
6. Перша згадка назви «Україна»                                                     1185 р.
1- 1097 р., 2- 1113 р., 3- 1125 р., 4 -1132 р., 5- 1085 р., 6-1087 р.
ІІ тур «Історичний портрет»
Про кого йдеться?
1. Володар земель уздовж Дністра на південь. Будував білокам’яні храми, мурований палац. Вивів своє князівство на міжнародну арену. Встановив дипломатичні зв’язки з Візантією і Священною Римською імперією. За його правління князівство пережило культурне й економічне піднесення. Мав гострий розум і знав багато мов. (Ярослав Осмомисл)
2. Піклувався про єдність Русі, боровся зі чварами, виступав суддею в суперечках князів. Ходив в походи на половців, ятвягів, чудь. Дбав про розвиток економіки, нарощував міжнародний авторитет. З його смертю розпочався новий період в історії Русі – роздробленість. (Мстислав Володимирович)
3. Боровся з князівськими усобицями, кочовиками, відновив єдиновладну монархію. За його правління пришвидшився економічний розвиток, розбудовувалися міста, доповнив законодавство. Залишив настанови для дітей, як слід правити. (Володимир Мономах)
ІІІ тур «Знавці термінів»
Поясніть, що означають терміни:
±     Вотчина – спадкова земельна власність князів, бояр та ін. членів панівної верхівки Київської Русі.
±     Феодальна роздробленість – зміцнення самостійності удільних князівств.
±     Коаліція – об’єднання, союз для досягнення спільної мети.
±     Пергамент – оброблена шкіра молодих тварин, що застосовувалась для письма до винайдення паперу.
±     Мініатюра – кольоровий малюнок у рукописних книгах.
±     Заставка – композиція з орнаменту на початку книги чи розділу.
±     Ініціал – перша буква тексту.
±     Плінфа – тонка плитчаста цегла, яка слугувала старовинним будівельним матеріалом.
IV тур «Історична павутина»
Доберіть якнайбільше характеристик, щоб суперник зміг відгадати про що йдеться.
þ    Успенський собор Галича на горі Крилос.
(Білокам’яний, на горі, побудував Ярослав Осмомисл. Тут він похований. Фундамент відкритий археологами в 1930-х рр..)
þ    Юр’єва божниця в м. Остер.
(апсида (напівкруглий виступ у стіні церковної будівлі) Михайлівської церкви в м.Остер, єдина пам’яткав стилі переяславської  архітектури, що дійшла до наших днів, складена із плінфи й піщанику, з металевим дахом, настінний живопис у три яруси, червоного і охристого кольорів, названа за іменем князя Долгорукого)
þ    Переяславське князівство
( на Лівобережжі, столиця заснована Володимиром Святославовичем)
þ    Церкви Чернігова
(одні з найкращих соборів Русі, оздоблені різнокольоровими полив’яними плитками, мозаїками, фігурною плінфою, викликали захоплення своєю стрункістю, прикрашені орнаментами викладеними з цегли)
V тур «Історична картографія»
Яке князівство зображено на карті?
1 - Чернігово-Сіверське, 2 - Переяславське, 3 - Волинське, 4 – Галицьке, 5 - Турово-Пінське, 6 - Київське.


VI тур «Історичний кросворд»
Розв’яжіть кросворд
  №1                                                                   
П 1/2
о 3
л 4
о
в  6
ц 7
і 8
О
С
Ю
К
О
Е
З
В
М
Б
А
Л
Н
Я
Ч
О
Е
Я
О
Т
С
А
М
Ч
Н
Д
Р
Л
Н
И

И
И
А
А
Н
С
Й
М
Л
в
Я
л

И
І


Р
З


А

Ц

І

Я
1. Кочові племена, що нападали на Русь (по-горизонталі).    
2. Твір Володимира Мономаха.
3. Галицький князь Ярослав …
4. Місто з’їзду князів 1097 р.
5. Святополк …(прізвисько)
6. Попередник Мстислава в Києві.
7. Антонім до слова «роздробленість».
8. Син Ярослава Мудрого, якому дістався
Київ.


                                                                                                       

 
№2                                                                                   
І 1/2
н 3
і  4
ц 5
і 6
а 7
л 8
З
О
Г
І
Т
П
Ю
Я
В
О
Л
О
С
Б
С
Г
Р
У
П
И
Е
Л
О

В
И
Д
ч
А
Р
А
С
А

В
О
Л


Д
и
1. Перша буква тексту. (по-горизонталі).                               2. Внук Володимира Мономаха,                          
 князь Володимирський (Волинський).
3. Місто … - Сіверський.
4. Князь, що здійснив похід на половців 1185 р.
5. Складаючи присягу князі …                      хрест.
6. Виклад подій за роками.
7. Напівкруглий виступ у стіні церковної будівлі.
8. Місто з’їзду князів 1097 р.

№3
1. Син князя Всеволода, внук візантійського імператора (по-горизонталі).          
2. Син великого князя Київського, продовжував політику батька, з його смертю Русь розпалась.
3. Місто Київського князівства.
4. …- Сіверський
5. Син Святослава Ярославовича, князь Новгород-Сіверський.
6. Місто на території сучасної Білорусі, що належало до Київського князівства.
7. Напівкруглий виступ у стіні церковної античної будівлі.
8. Раб на Русі.
       
м 1/2
о 3
н 4
о 5
м 6
а 7
х  8
С
В
О
Л
О
П
О
Т
Р
В
Е
З
С
Л
И
У
Г
Г
И
И
О
С
Ч
О

Р
Д
П 
Л

Р

А

А
О

В
Д
  

ІІІ. Підведення підсумків.
 IV. Д/з
-         Повт. § 10-14

-         Підготув. до к.р.



7 клас
Всесвітня історія
Тема: Скандинавія
Мета: розглянути походи вікінгів, процес виникнення скандинавських держав, їх розвиток в ХІІ-ХІІІ ст., познайомити з духовним світом північноєвропейських народів; розвивати вміння працювати з картою, в групах, висловлювати власну думку,  пояснювати поняття, встановлювати зв’язки з історією України.
Терміни і поняття: нормани, вікінги, варяги, Скандинавія, дракар, конунг, Ісландія, Гренландія, Данія, Норвегія, Швеція, Нормандія, руни, валькірії, Одін, саги, скальди, Вальгалла.
Обладнання: карти «Київська Русь у ІХ-Х  ст.», «Скандинавські країни в Середньовіччі», «Основні торгові шляхи вікінгів», ілюстрації і схеми до теми, музика – Вагнер «Політ валькірій», картки з завданнями, план подорожі.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-подорож
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка д/з
«Дерево знань»
Пояснити термін чи дати відповідь на запитання: природно-географічні умови Аравійського півострова, Ємен, Недж, Хіджаз, бедуїни, араби, багатобожжя, Мухам мед, іслам, мусульмани, Коран, хіджра, хадж, 5 обов’язків мусульман, халіфи, Арабський халіфат, Омеяди і Аббасиди, еміри.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.     Нормани
2.     Походи вікінгів
3.     Виникнення і розвиток скандинавських держав
4.     Духовний світ північноєвропейських народів
Вступне слово
Сьогодні ми здійснимо уявну подорож на північ європейського континенту, у загадковий світ норманів. Наша подорож розпочнеться з території Київської Русі.
Завдання
Пригадайте як проходив шлях «З варяг у греки» і покажіть його на карті.
Зупинка 1. Нормани
Розповідь вчителя
Населення Пн. Європи – нормани, в Зх. Європі їх називали вікінгами, на Русі – варягами. Це предки сучасних скандинавських народів.
Які сучасні скандинавські народи ви знаєте?
Це предки шведів, норвежців, датчан, ісландців.
Природні умови – холодний клімат, ліси, скелясті гори.
Заняття – землеробство неможливе, мисливство, рибальство, скотарство. Жили розкиданими поселеннями – хуторами.
Демонстрація ілюстрації «Корабель вікінгів»
Нормани були мореплавцями. Будували невеликі (на 20-40 чол.) швидкі і міцні кораблі. Форштевень – носову частину – увінчувала голова дракона, борти обвішували щитами. Плавали вздовж берегів (каботаж), в морі, орієнтувались по сонцю.
Завдання
Які сучасні країни і території відкрили нормани?
1000 р. нормани допливли до Пн. Америки і назвали її «країною винограду», до Канади «країни вин», Гренландії «зеленої землі».
Нормани займались і торгівлею (домоткані вироби, хутро, награбоване), купували зброю, одяг і прикраси.
Зупинка 2. Походи вікінгів
Розповідь вчителя
З кін. VIII  – до поч.. ХІ ст. нормани здійснили ряд успішних спустошливих воєнних походів на Європу.
Завдання
Визначіть їх причини:
²     Перенаселення;
²     Невдоволення владою конунгів;
²     Природна схильність до грабунку і пригод.
Вікінги були відважними воїнами, одягались в кольчуги і гостроверхі шоломи. Були озброєні сокирами, мечами, списами, круглими щитами.
Вони запливали у гирла рік, висаджувались у глибині країни, на падали на населені пункти – заради здобичі і слави. Будівлі палили, грабували, людей забирали в полон. В цей час з’явилась молитва: «Від шаленства норманів порятуй нас, Господи!». Спочатку вікінги нападали групами, потім арміями.
Частину награбованих скарбів топили в морі, ріках, болотах – людині таланитиме доки вона володітиме дорогоцінними металами.
Працюємо з картою
Завдання: Визначіть напрямки походів вікінгів і створіть схему.                                                                   
Зупинка 3. Скандинавські держави
Робота в групах
Завдання «Скандинавська сага»
Опрацювати відповідний пункт підручника і від імені ісландців, датчан, шведів і норвежців розповісти про виникнення і розвиток держави в цих народів, (використовуючи карту).
Під час відповідей груп учні заповнюють таблицю. 
Виникнення і розвиток скандинавських держав
Ісландія
Данія
Норвегія
Швеція
Заселена в ІХ ст. норвежцями «країна криги». Скотарство. З 1000 р. – християни. Всі справи вирішувало щорічне народне віче.
Держава з Х ст. – Гарольд Синьозубий. В ХІ ст. захопили Англію, Норвегію, частину Швеції, балтійських і поморських слов’ян – в ХІІ ст., Пв. Естонію і німецькі держави – в ХІІІ ст.
З ХІ ст., християнство, тимчасово завойована Данією.
 Спочатку 2 держави – до ХІ ст. У сер. ХІІІ ст. – захопили Фінляндію, землі в гирлі Неви – розбиті в Невській битві 1240 р.
Тимчасово об’єднались в кін. ХІV ст. в одну державу під зверхністю Данії. Держава розпалась

Селяни в Скандинавії панщини не відбували, платили натуральний податок – чинш продуктами, захищені від сваволі феодалів законом, звертались до суду. Фактично підлягали не владі феодала, а короля.
Зупинка 4. Духовний світ норманів
Завдання (Під музику Вагнера «Політ валькірій»)
Створіть і заповніть схему (Духовний світ норманів: мова і писемність, вірування, література)
ІІІ. Закріплення вивченого і підведення підсумків
Зупинка 5. В гостях у скальдів
Робота з історичними джерелами
Завдання 1.
o       Прочитайте текст:
ХІІ ст. Із твору середньовічного письменника Роберта Васа «Роман про Ролана»
«Роллоне, - мовив Франко, архієпископ Руанський… - зміни свою поведінку, дай інший вихід своїй мужності, стань християнином і виявляй пошану до короля. Вчися жити в мирі і вгамуй свою лють, не руйнуй його королівства… У нього є вродлива донька шляхетного походження і він хоче віддати її за тебе заміж, а ти одержиш у придане всю приморську країну (тобто, частину Франції)… Отож, ти житимеш за рахунок своїх щорічних доходів, не грабуючи; матимеш багато хороших неприступних замків і чудових будинків. Дай лише згоду на трьохмісячне перемир’я… не йди впродовж цього часу грабувати ні на суднах, ні на човнах, тобі дадуть хороших заручників для забезпечення цього договору…»
Роллон вислухав це звернення, воно йому дуже сподобалось. За порадою своїх васалів він погодився на перемир’я … (і) став васалом короля. Коли він цілував ногу короля, то, не бажаючи нахилятися… підняв ногу короля до своїх губ і повалив короля. Він засміявся з цього, а король Карл підвівся. При всіх він віддав свою доньку за Нормандію.
o      Дайте відповіді на запитання:
1.                             Чим займався норманський король конунг Роллон до укладення перемир’я з королем Карлом?
2.                             На яких умовах було укладено перемир’я між французами та норманами?
3.                             хто вийшов переможцем: король Карл чи Роллон?
4.                             Як ви гадаєте, випадково чи навмисно, щоб принизити його, повалив на землю Роллон французького короля?
Завдання 2.
o     Прочитайте текст:
ХІІІ ст. із праці Сноррі Стурлуссона «Сага про короля Інглінга»
«Двадцятирічний він (Принц Тор) повністю зібрався в силі, після цього він підняв з землі дванадцять ведмежих шкур разом і вбив свого названого брата Лорі куса, а з ним і його дружину Лору чи Глору і заволодів фракійською державою…
Опісля він багато й далеко мандрував, обстеживши всі куточки світу і самотужки перемігши… велетнів, неймовірного дракона і багато диких звірів.»
o      Дайте відповіді на запитання:
1.                             Що у цій розповіді вам здається правдою, а що вигадкою? Відповідь обґрунтуйте.
2.                             Чи відмежовував С. Стурлуссон світ людей від світу богів?
Викуп квитків
Наша подорож завершується. Щоб повернутись додому слід придбати квитки – пригадати, що дізнались на сьогоднішньому уроці.
Вправа «Незакінчені речення»
1.                 Нормани це… народи Пн. Європи
2.                 Природні умови Скандинавії… холодний клімат, скеляста земля
3.                 Основні заняття вікінгів… мисливство, риболовля, скотарство, мореплавство
4.                 Вікінги відкрили…Пн. Америку і Гренландію
5.                 Мета походів норманів…збагачення і пошук пригод
6.                 Військовий вождь норманів…конунг
7.                 В Скандинавії виникли такі країни…Данія, Ісландія, Швеція, Норвегія
8.                 Селяни Скандинавії панщини… не відбували
9.                 Мови всіх скандинавських держав… схожі
10.             Руни це… скандинавська писемність
11.             Віра скандинавів… багатобожжя
12.             Міфи і саги напам’ять знали…скальди
V. Д/з
  •    Опрац. § 12
  •                              Написати своє ім’я, імена батьків на рунах
  •                              Намалювати ілюстрацію до скандинавського міфу
8 клас
Всесвітня історія
Тема: Створення США
Мета: розглянути процес утворення англійських колоній і держави в Північній Америці; охарактеризувати війну за незалежність, її причини, хід і наслідки, зміст основних документів – «Декларації незалежності» і Конституції США; розвивати вміння працювати з історичною картою, літературою і джерелами, визначати причини і наслідки подій, порівнювати факти і пояснювати поняття, висловлювати власну думку стосовно історичних процесів, подій і осіб.
Терміни і поняття: колонії, індіанці, Вірджинія, плантації, негри, раби, бойкот, Континентальний конгрес, Декларація, Конституція, конвент, президент, Конгрес, сенат, федерація, конфедерація.
Обладнання: карта «Війна за незалежність і утворення США».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма проведення: семінар.
План семінару
1.     Англійські колонії в Північній Америці.
2.     Декларація незалежності. «Статті конфедерації».
3.     Війна за незалежність. Хід бойових дій.
4.     Конституція США 1787р.
Реферати:
-                         Бенджамін Франклін – американський просвітник і політик.
-                         Джордж Вашингтон – перший президент США.
-                         Томас Джеферсон – від адвоката до президента.
Література:
1.                 Атлас з нової історії (XV-XVII ст.). – К., 1999.
2.                 Воронянський О. В. Всесвітня історія: Довідник. – Х., 2009.
3.                 Гісем О., Мартинюк О. Всесвітня історія. Новий час  (XІV- XVIII ст.). 8 кл.: Підручник для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл – Х., 2008.
4.                 Гончар Б. М. Всесвітня історія. Навчальний посібник. – К., 2001.
5.                 Крип’якевич  І.П. Всесвітня історія. Кн.. 2. Нові часи. – К., 1995.
6.                 Ліхтей І. М. Всесвітня історія. Новий час (XV-XVIII ст.): Підручник для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Ґенеза, 2008.
7.                 Нарочницький О. Л. Нова історія. Ч. 1. (1640-1870). – К., 1975.
8.                 Охредько О. Е. Всесвітня історія у визначеннях, таблицях і схемах. 8-9 класи. – Х., 2009.
9.                 Рябчук І. М. Всесвітня історія у схемах і таблицях. 6-9 класи. - Х., 2009.
10.             Севастьянов Г. Н. Война за независимость и образование США. – М., 1976.
11.             США – Конституции и права граждан. – М., 1997.
12.             Фурсенко А. А. Американская революция и образование  США. – Л., 1978.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Англійські колонії в Північній Америці.
Виступ учня
Додаткові запитання:
  •     Коли і хто зробив першу спробу колонізації Америки? Чи була ця спроба вдалою?
  •      Як Реформація вплинула на міграцію з Англії?
  •   Чому Англія обмежувала розвиток промисловості в  колоніях?
Виступ учня з рефератом: Бенджамін Франклін – американський просвітник і політик.
Запитання до класу:
                  Чи вплинули ідеї Просвітництва, зокрема Б. Франкліна, на положення Декларації незалежності.
2.     Декларація незалежності. «Статті конфедерації».
Виступ учня.
Додаткові запитання:

  •     Як ви оцінюєте роль податків і зборів у функціонуванні держави?
  •     Чи погоджуєтесь з думкою, що колоністи порушили англійські закони і є злочинцями?
  •     Чи існують недоліки в тексті «Декларації незалежності»?
Виступ учня з рефератом: Джордж Вашингтон – перший президент США.
Запитання до класу:
·                  Які риси Д. Вашингтона вас найбільше вразили?
3.     Війна за незалежність. Хід бойових дій.
Виступ учня.
Додаткові запитання:

  •   Яка битва стала вирішальною у війні?
  •  Чому більшість європейських держав у війні за незалежність підтримали США,  а не Англію?
  •   Чи погоджуєтесь з думкою, що вирішальну роль у ході війни зіграла допомога європейських країн американцям?
4.     Конституція США 1787р.
Виступ учня.
Додаткові запитання:
  •           Чи існує різниця між конфедерацією і федерацією?
  •           Ідеї кого з просвітників було втілено при поділі влади на гілки в США?
  •         До яких політичних і економічних наслідків привела війна за незалежність?
Виступ учня з рефератом: Томас Джеферсон – від адвоката до президента.
Запитання до класу:
                  Які поправки до Конституції міг запропонувати Т.Джеферсон після слів: «За законами природи ми всі народжені вільними»?
ІІІ. Підведення підсумків і узагальнення вивченого.
ВГВ  спричинили колонізацію американського континенту. Політика Англії зумовила відокремлення від неї 13 північноамериканських колоній. Війна за незалежність завершилась утворенням першої в світі буржуазно-демократичної держави.
IV. Д/З
·                   Опрац. §26, завд.1,2 с.230.
·                   Контурна карта «Утворення США»

8 клас
Історія України
Тема: Причини і початок  Національно-визвольної війни під проводом Б.Хмельницького
Мета: визначити причини, характер, рушійні сили, керівник війни, розглянути Битви 1648р. та охарактеризувати програму розбудови української держави; розвивати критичне мислення, вміння працювати з джерелами, картою, аналізувати матеріал, висловлювати своє ставлення до історичних подій; виховувати  інтерес до вивчення історії України.
Терміни: національно-визвольна війна, національно-релігійний гніт, соціальне гноблення. Рушійні сили, посполите рушення
Обладнання: атлас, карта, схеми
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: урок-лекція
Хід уроку
І. Орг. момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
o      Пригадайте відомі вам національно-визвольні рухи в Європі. На чиєму боці виступили б ви?
o      Пригадайте причини козацьких повстань кін. XVI-1пол.XVIIст.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Передумови і причини Національно-визвольної війни.
2. Б.Хмельницький і його соратники
3. Початок Національно-визвольної війни (1648р.)
4. Розбудова Української козацької держави.
1. На поч.. XVIIст. Україна залишалась під владою Речі Посполитої. Після Берестейської унії пол..шляхта насаджує католицизм, ополячує укр.. землі. Виникає загроза існуванню укр..народу. магнати і шляхта знищують природні багатства, руйнують селянське господарство, вводять нові податки, прагнучи якнайбільшого прибутку. Панщина -5-6 днів, додаткові повинності. Кожен пан мав загони гайдуків, а магнат – регулярні війська, щоб тримати народ в покорі. Це зумовило Національно-визвольну війну.
Передумови Національно-визвольної війни

Засилля в Україні польських магнатів і шляхти

Формування укр..нації

Перетворення козацтва на провідну політичну силу


Причини Національно-визвольної війни

Національно-релігійе гноблення
Наступ на православ’я, перешкоди р-ку укр.-в в освіті, мові, к-рі

Соціально-економічні
Зростання пол.. землеволодіння, збільшення панщини, повинностей, закріпачення, економічні утиски

Політичні
Наступ влади на права козаків-лідерів суспільства, відсутність власної держави, полонізація шляхти

Працюємо разом. Визначіть на основі створеної схеми:
Характер війни – визвольний, релігійний, загальнонародний, антифеодальний, буржуазний.
Рушійні сили – селяни, козаки, міщани, православне духовенство, козацька літа і частина правосл.феодалів.
Мета – визволення укр.. народу з під влади Речі Посполитої, створення укр.. держави в етнічних межах.
Національно визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького (1648-57рр.) – боротьба українського народу проти польського панування за створення власної держави.
2. Організатором і очільником Національно-визвольної війни став Б.Хмельницький.
Повідомлення учнів.

Завдання: визначіть і запишіть соратників БХ у війні.
Федір Вишняк, Кіндрат Бурлей, брати Гирі, Філон Дженджелій, Максим Кривоніс, Іван Богун, Данило Нечай, Мартин Небаба, С.Мужеловський.
3. Крім внутр. передумов склались сприятливі зовн.причини – Річ Посполита і Осман.імперія були у ворожих стосунках, з Кримським ханством укладено договір про союз – взаємодопомога і не перешкоджання українцям. Була розгорнута широка агітаційна кампанія – Київське і Брацлавське воєводства.
Польське військо очолили Потоцький і Калиновський – 16-18тис.чол
У Богдана Хмельницького - 5тис. і 5-6тис. татар.
На основі лекції вчителя учні заповнюють таблицю (роздатковий матеріал)
Початок Національно-визвольної війни (1648р.)
Битва
Дата
Наслідок



 Лекція вчителя супроводжується  розглядом  битв за схемами.
Жовті Води Пол.командування вирішило не випустити повстанців із Запорожжя і вирушило їм назустріч по суходолу Дніпру, щоб з’єднатися біля Кодака. Богдан Хмельницький вирішив виступити 1-м і розбити армії по черзі.
У сер.квітня 1648р. Б.Хмельницький рушив на зустріч Потоцькому, попереду - татарська розвідка. Татари намагались взяти поляків штурмом – невдало, ті окопались і почалась облога. На бік повстанців перейшли реєстровці – 6 тис. 5-6 травня – основний бій. Захоплено частину пол..шанців і знамено. Пробиваючись до своїх, поляки оточені в балці Княжі байраки – майже всі загинули чи полонені (в т.ч. С.Потоцький).
Значення – початок знищення польського війська.

Корсунь Б.Хмельницький наздогнав польську армію, ті стали табором. А місто спалили. Козаки загатили р.Рось і пол..табір став вразливим для наступу. Поляків дезінформували про кількість  козаків і ті вирішують відступати – 16 травня у напрямку Крива балка (1км*90м-8рядів). В урочищі Горохова діброва поляки потрапили у засідку, утратили бойовий порядок. Табір розірвано у 3 місцях, битва тривала 4год. Наслідок  польське військо розбито. М. Потоцький і Калиновський потрапили в полон і були віддані татарам.
  Запитання
«- Хлопе, чим же славному лицарству орд татарських заплатиш?
- Тобою й іншими з тобою?»
Чому Б.Хмельницький так розпорядився долею полонених?
Перемоги козаків спричинили народні повстання по всій Україні – до кін.липня звільнено від поляків все Лівобережжя. Правобережжя звільнила 20тис. армія М.Кривоноса (Брацлавське, Подільське (крім Камянець-Подільського), Київське воєводства і пд-сх Волині). Дії М.Кривоноса дозволили завершити формування козацької армії.

Пилявці Перші битви НВВ приголомшили європ.країни - англ..газета: «Польща в пилу і крові впала під ноги козаків».
Щоб зібрати армію пол..король оголосив посполите рушення – шляхетське ополчення, найманці з Німеччини, Голланді, Франції ін.. Воєначальники магнати Заславський, Конецпольський. Остророг (перина, дитина, латина) – 36-49 тис.війська, з слугами 80-90 тис. і 100 гармат.
Б.Хмельницький підшукав місцевість зі складним рельєфом – горби. Заболочені долини, струмки, чагарники – 15-30км від Старокостянтинова на правому березі р.Ікви біля Пилявців. Тут розташували козац.укріплений табір. На лівому березі Кривоніс. Всього 100-110тис. і 100гармат.
10 вересня до лівого берега підійшли поляки. Для наступу потрібно захопити греблю. 1  вересня бої за неї. 12 вересня прибули татари (5-6тис), поляків дезінформували, що їх 30 тис. 13 вер. козаки і татари перейшли в контрнаступ, повернули греблю (Б.Хмельницький). М.Кривоніс відволікав поляків. А військо Б.Хмельницького перейшло на лівий берег і атакувало з центру, татари і ін.козаки – з флангів. Це дезорганізувало поляків і вони були оточені. Кривоніс з татарами заходять з тилу, пол..командування покидає табір, паніка. Наслідок козаки перемогли – захопили 92 гармати, вози з майном на 10млн.злотих. Значення:
o      Засвідчено талант Б.Хмельницького як полководця
o      Продемонстровано боєздатність козацької армії
o      Поширення визвольного руху на Зх. Укр..

Похід в Галичину козаки вирушають на Захід., щоб домогтися вступу Укр. до Речі Посполитої на рівноправних умовах. (Київське, Брацлавське, Волинське, Чернігівське воєводства)
Облога Львова 26 вересня М.Кривоніс оволодів Високим Замком. 5 жовтня взяли викуп 220 тис. злотих, розплатились з татарами і рушили на Замостя. Було зібрано 900тис., але їх забрали пол..полководці, що тікали з Пилявців.
Облога Замостя  жовтень-листопад, щоб домогтися обрання королем Яна Казимира. Дочекавшись Б.Хмельницький уклав з ним перемир’я і відступив в глиб країни.
Запитання
Чому Б.Хмельницький не продовжив наступ на Польщу?
Причини
o      Наступає зима, нестача коней, артилерії, боєприпасів
o      Епідемія чуми
o      Наступ на Польщу згуртував б Католицьку Лігу
17 грудня БХ урочисто в’їжджає до Києва, його вшановують, як монарха.

4.  Програма розроблена в кін 1648-поч.1649р. оголошена в лютому 1649р. під час переговорів з поляками в Переяславі.
1.     Право укр..нації на власну державу в етнічних межах.
2.     Незалежність створеної держави від Речі Посполитої.
3.     Соборність – об’єднання всіх територій заселених українцями в одну державу
4.     Створена держава – спадкоємиця Київської Русі.
Значення: Б.Хмельницький сформулював складові держ.ідеї. які не змінилися аж до кін. ХХст.
ІV. Закріплення вивченого і підведення підсумків
Вправа «Мікрофон»: На сьогоднішньому уроці ми дізнались, що…
 V. Д\З
§15-16
Підготувати проекти по темі «Гетьманщина».



























Немає коментарів:

Дописати коментар